Jeźdźcy Apokalipsy - Jerzy Duda Gracz - 1995

Jerzy Duda Gracz
Jeźdźcy Apokalipsy, 1995

Nr katalogowy: 28
olej, płyta, 60 x 80 cm
1995, olej, płótno, 60 x 80 cm, sygnowany, datowany i opisany l.d.: DUDA GRACZ. 1843/95. 1977, Naklejka z pełnym opisem pracy
Estymacja
30.000 - 40.000 zł
46 000 zł

Malarz, rysownik, scenograf i pedagog. Ukończył Wydział Grafiki w Katowicach - filia krakowskiej ASP. W latach 1976-82 był wykładowcą tej uczelni, następnie profesorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 1992-2001 wykładał również na Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Artysta ma w swoim dorobku ponad 180 wystaw indywidualnych w kraju oraz za granicą (m.in. w Berlinie, Londynie, Paryżu, Moskwie, Rzymie, Wiedniu, Florencji, Düsseldorfie, Chicago, New Delhi, Monachium, Nowym Jorku i in.). Uczestniczył w około 300 wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych prezentacjach sztuki polskiej. Reprezentował Polskę m.in. na XLI Biennale Sztuki w Wenecji w 1984, na XX i XXI Światowych Targach Sztuki w Kolonii w 1986 i 1987 oraz na EXPO ’92 w Sewilli.
maluję świat, który odchodzi, umiera, gdzie więcej jest snu, zdarzeń z dzieciństwa, świat w pejzażu przedindustrialnym. Na moich obrazach nie ma drutów telefonicznych, kabli, anten satelitarnych, samochodów, samolotów – tego wszystkiego, co zaprowadzi człowieka z powrotem na drzewo, jeżeli nadal będzie się tak intensywnie rozwijał pod tym względem”