Kompozycja - Ireneusz Pierzgalski - 1960

Ireneusz Pierzgalski
Kompozycja, 1960

Nr katalogowy: 19
akwarela, kredka, papier, 15 x 32 cm
sygnowany i datowany p.d.: Pierzgalski 60
Cena wywoławcza
1 000 zł
Estymacja
1 500 - 2 000 zł ●
2 000 zł

W 1955 roku uzyskał dyplom w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. W latach 1955-1976 wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od 1976 roku był docentem w łódzkiej PWSSP prowadząc Pracownię Fotografii na Wydziale Grafiki. Przez cały, prawie trzydziestoletni, okres pracy w łódzkiej ASP na Wydziale Malarstwa i Grafiki był kierownikiem Pracowni Fotografii, przekształconej później w Pracownię Fotografii i Obrazu Wideo. W latach 1981-1999 pełnił funkcję kierownika Katedry Wybranych Zagadnień Plastycznych na WGiM. Od 1990 roku zajmował stanowisko profesora nadzwyczajnego, a od 1999 roku, po nadaniu tytułu profesora sztuk plastycznych, stanowisko profesora zwyczajnego. W latach 50. związany był z grupą „Piąte Koło”, następnie „Nową Linią”. W latach 60. często wystawiał swoje prace w jednej z najbardziej wówczas liczących się Galerii Krzywe Koło w Warszawie. „Spoglądanie na rzeczywistość niejako od strony krawędzi podobnie jak byśmy chcieli uchwycić odbicie lustrzane w całej jego złożoności patrząc na krawędź lustra bardziej interesującym się staje”. „Kontakt ze sztuką jest swego rodzaju wycieczką poza rzeczywistość znanego świata. Jest stąpaniem po ścieżce biegnącej zawsze nieco ponad ziemią”. Ireneusz Pierzgalski