Kompozycja - Henryk Stażewski - 1970

Henryk Stażewski
Kompozycja, 1970

Nr katalogowy: 23
akryl na płycie, 32 x 32 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: 1970 / H. Stażewski
Kolekcja rodziny Dłubaków, dar od artysty, kolekcja Kendart Ltd. Collection, USA
Estymacja
30.000 - 50.000 zł
31 000 zł

Artysta studiował w Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Stanisława Lentza. W 1923 roku brał udział w wystawach formistów i w Wystawie Nowej Sztuki w Wilnie. Należał do awangardowych ugrupowań: Blok, Praesens, a.r., Cercle et Carré, Abstraction-Création. Współtworzył międzynarodową kolekcję sztuki nowoczesnej w Muzeum Sztuki w Łodzi. Po wojnie związał się z Galerią Krzywe Koło w Warszawie. Był jednym z inicjatorów powstania Galerii Foksal. Należał do pionierów polskiej awangardy, był reprezentantem konstruktywizmu oraz nurtu abstrakcji geometrycznej. Uczestniczył w wielu zagranicznych wystawach, m.in. w: Centre Pompidou w Paryżu, Royal Academy w Londynie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Los Angeles, Amsterdamie, Tokio, Mediolanie, Madrycie, Rzymie czy Zurychu.

Sztuka abstrakcyjna (…) jest sumą wrażeń i obserwacji, jest wyczuciem klimatu współczesności, wyrazem dynamizmu dzisiejszego życia, lirycznym obrazem epoki, w której odbywają się przewroty powodowane wielkimi ruchami społecznymi, wynalazkami i odkryciami, epoki rozbicia stosu atomowego itp. Wszystko to powoduje gruntowne zmiany w charakterze naszego życia i musi znaleźć oddźwięk w sztuce i stworzyć nowe środki wyrazu plastycznego - Henryk Stażewski.