O wyrazie uczuć u człowieka i zwierząt - Marek Sobczyk - 1992

Marek Sobczyk
O wyrazie uczuć u człowieka i zwierząt, 1992

Nr katalogowy: 43
olej, płótno, 180 x 202 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu, MAREK SOBCZYK 1992 / O WYRAZIE UCZUĆ / U CZŁOWIEKA I ZWIERZĄT / 180 x 202 olej, nalepka domu aukcyjnego Agra Art
"wystawiany: Marek Sobczyk, Uproszczenie sztuki, Muzeum im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni o/MN w Warszawie, 1996;
Marek Sobczyk, Dokładność i Doskonałość obrazu, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier sztuki w Krakowie, 2001."

reprodukowany: Marek Sobczyk, Uproszczenie sztuki, Muzeum im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni o/MN w Warszawie, 1996 (repr. w kat. poz. 14)
Estymacja
30 000 - 35 000 zł
28 000 zł

Malarz, projektant graficzny, twórca instalacji i obiektów przestrzennych, teoretyk sztuki. W 1980 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Stefana Gierowskiego. Działał w ramach warszawskiej Gruppy. Wspólnie z Ryszardem Woźniakiem a następnie Jarosławem Modzelewskim wykonał cykl wielkoformatowych prac na papierze. Od początku kariery Sobczyk mocno i konsekwentnie wspierał działalność opozycyjną, dając tego silny wyraz w swojej sztuce. Abstrakcyjne, wielobarwne kompozycje zastąpił w późniejszym okresie twórczym malarstwem ekspresyjnym, prymitywnym w formie ale nadal intensywnym i żywym w kolorystyce. W 1991 roku wraz z Jarosławem Modzelewskim założył prywatną Szkołę Sztuki w Warszawie. W latach 90. oleje zamienia na rzecz tempery jajkowej. Dzięki tej technice uwydatniają się wszystkie etapy pracy nad obrazem. Sam proces powstawania dzieła jest tak samo ważny dla artysty, jak efekt finalny. Pod koniec lat 90. w kompozycjach malarskich zaczynają pojawiać się napisy, cytaty, aforyzmy i komentarze. Z czasem płótna ograniczają się już tylko do napisu. Prace Marka Sobczyka znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju i zagranicą.