AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 2022

Magdalena Abakanowicz
MAG. A z cyklu Anonimowe portrety, 2006

Nr katalogowy: 11
brąz, 63 x 19,5 x 19,2 cm
rzeźba unikatowa sygnowana i datowana na podstawie monogram MA/MAG. A 2006
autentyczność potwierdzona przez Fundację Marty Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego
pochodzenie: Tepper Gallery, Nowy Jork; kolekcja prywatna, Nowy Jork; kolekcja prywatna, Warszawa
Cena wywoławcza
50 000 zł
Estymacja
60 000 - 100 000 zł ●
110 000 zł

Studiowała w latach 1950-1954 w warszawskiej ASP. Pierwsze prace, które przyniosły jej międzynarodową sławę to monumentalne, przestrzenne gobeliny o reliefowej fakturze - Abakany.
Rzeźby wykonywała w wielu technikach i różnych materiałach: ceramice, drewnie, brązie, materiałach syntetycznych - zarówno figuratywne, jak i niefiguratywne.
Wykonała i zrealizowała wiele projektów dla miejsc publicznych i muzeów. W latach 1965-1990 wykładała w poznańskiej ASP. Jest autorką wielu erudycyjnych esejów poświęconych sztuce, mitologii i religii. W roku 1965 otrzymała nagrodę Grand Prix na Biennale Sao Paulo. Przez krytykę światową jest zaliczana do ścisłej czołówki artystów XX wieku.