Relief biało -  czarno - fioletowy - Henryk Stażewski - 1963

Henryk Stażewski
Relief biało - czarno - fioletowy, 1963

Nr katalogowy: 24
relief 57 x 57 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: H. STAŻEWSKI / Relief biało – czarno – fioletowy / IV – 1963 / 57 x 57
Estymacja
600.000 - 800.000 PLN
525 000 PLN

Artysta studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Stanisława Lentza. W 1923 roku brał udział w wystawach formistów i w Wystawie Nowej Sztuki w Wilnie. Należał do awangardowych ugrupowań:

Blok, Praesens, a. r., Cercle et Carré, Abstraction-Création. Współtworzył międzynarodową kolekcję sztuki nowoczesnej w Muzeum Sztuki w Łodzi. Po wojnie związał się z Galerią Krzywe Koło w Warszawie. Był jednym z inicjatorów powstania Galerii Foksal. Należał do pionierów polskiej awangardy. Był reprezentantem konstruktywizmu oraz nurtu abstrakcji geometrycznej. Uczestniczył w wielu zagranicznych wystawach, m. in. w Centre George Pompidou w Paryżu, Royal Academy w Londynie, MOMA w Nowym Jorku, Los Angeles, Amsterdamie, Tokio, Mediolanie, Madrycie, Rzymie, Zurychu.