Z cyklu klucze - Teresa Pągowska - 1998

Teresa Pągowska
Z cyklu klucze, 1998

Nr katalogowy: 26
olej na płótnie 30 x 30 cm
sygnowany l.d.: TP, na odwrociu: Z CYKLU „KLUCZE” 30 X 30 /98
Estymacja
30.000 - 40.000 PLN
22 000 PLN

Studiowała w poznańskiej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, ucząc się u Wacława Tarancze­wskiego i Eustachego Wasilkowskiego. Dyplom uzyskała w 1951 roku. W 1963 została członkiem międzynarodowej grupy Realiteé Nouvelle. Była profesorem w warszawskiej ASP. W roku 2001 otrzymała Nagrodę im. Jana Cybisa. W latach 60-tych zwróciła się w kierunku nowej figuracji, wypracowując swój indywidualny styl, odznaczający się stonowaną, wręcz wyrafinowaną kolorystyką.

„Kobieta jako motyw malarski istnieje od tysięcy lat. Interesuje mnie człowiek, dążę do przełożenia po-staci ludzkiej na rodzaj znaku. Znaku zmiennego, bo wywodzącego się z żywego organizmu”. Teresa Pągowska.