Z cyklu Układy równowartościowe - Kajetan Sosnowski - 1982

Kajetan Sosnowski
Z cyklu Układy równowartościowe, 1982

Nr katalogowy: 36
technika własna, 80 x 80 cm
sygnowany i datowany na blejtramie: KAJETAN SOSNOWSKI, 1982
obraz szyty, barwiona bawełna,

pochodzenie: kolekcja rodziny artysty; kolekcja prywatna, Warszawa
Estymacja
20 000 - 30 000 zł
34 000 zł

Studia w Warszawskiej ASP pod kierunkiem Tadeusza Pruszkowskiego i Wojciecha Jastrzębowskiego w latach1934 – 39.

Po wojnie w latach 1947-51 współpracował z tygodnikiem "Kuźnica" - jako projektant szaty graficznej, ilustrator, a także autor tekstów. Tu poznał przyszłych członków Grupy 55 ( Bogusz, Dłubak). Sosnowski jest znany głównie z prac malarskich powstałych podczas działalności Grupy 55. Uprawiał również rysunek i rzeźbę.

W roku 1969 artysta otrzymał Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida.

W roku 1998 w Galerii Sztuki Zachęta odbyła się duża wystawa pośmiertna.