Bez tytułu z serii Polaroid - Seweryn Charyton - 2015

Seweryn Charyton
Bez tytułu z serii Polaroid, 2015

Nr katalogowy: 19
druk pigmentowy, papier archiwalny, 108 x 88 cm
odbitka nr 1/10, V edycja sygnowany i opisany na odwrociu: Seweryn Charyton / 1/10; odcisk kciuka artysty; na odwrociu certyfikat artysty z opisem pracy
Cena wywoławcza
2 800 zł
Estymacja
4 000 - 5 000 zł

Seweryn Charyton (ur. 1979 w Siemiatyczach) – Studiował na poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Fotografii. Charyton w pracy korzysta z kultowego modelu Polaroid SX-70. Obrazy drukuje przy użyciu najwyższej jakości druku na papierze archiwalnycm. Jego zdjęcia znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą.

„Im mniej opisowe jest zdjęcie, tym bardziej pobudza ono wyobraźnię. Im mniej informacji, tym więcej aluzji, im mniej prozy, tym więcej poezji”. Słowa Ernst’a Haas’a idealnie wpisują się w to, co prezentuje Seweryn Charyton za pośrednictwem swoich fotografii. Sam artysta mówi, że fotografia to czysty ekshibicjonizm emocji i wrażeń jego wewnętrznego świata. Nie interesuje go proza życia, bezpośrednia narracja. Obrazy Charytona są poematem, mają wywoływać sugestie i skojarzenia. Efektowna ekspresja wizualna prac artysty osiągnięta jest dzięki mistrzowskiej kompozycji. Wykorzystując możliwości techniczne, które przyniósł nam XXI wiek, Charyton nawiązuje w swojej pracy z aparatem do fotografii pikturalnej końca XIX wieku. W swoim założeniu, fotografia pikturalna jest efektem ingerencji artysty w zdjęcie, które po zastosowaniu odpowiednich technik naśladuje malarstwo i wzmaga w odbiorcy przeżycia estetyczne. Alfred Stieglitz, główny reprezentant amerykańskiego piktorializmu przekonywał, że „przedmiotem sztuki nie jest prawda, lecz kompleksowe, budzące przeżycie piękno”. Dla Seweryna Charytona zdjęcie jest dopiero początkiem tego, co zgodne jest ze słowami Barbary Hitchcock, dyrektor kolekcji Polaroida – „Dla wielu artystów odbitka polaroidowa jest jak nieukończone płótno, proszące się o nadanie osobistego szlifu”.