Drążę ogień i Kruszec sensu z cyklu Wulkany i machiny - Malwina Nahorny - 2021

Malwina Nahorny
Drążę ogień i Kruszec sensu z cyklu Wulkany i machiny, 2021

Nr katalogowy: 12
akwarela, popiół, sól, papier, 41 x 29 cm ; 21 x 13 cm
sygnowana, datowana i opisana na odwrociu: Malwina Nahorny/z cyklu „Wulkany i machiny” - Drążę ogień -/akwarela, popiół, sól/29 x 41 cm/ 2021 (akwarela większa); Malwina Nahorny/Z cyklu „Wulkany i machiny”/- Kruszec sensu -/ akwarela, popiół, sól/13 x 21
Cena wywoławcza
3 400 zł
Estymacja
5 000 - 7 000 zł
4 000 zł

Malwina Nahorny (ur. 1984) - zajmuje się malarstwem, grafiką, fotografią, video artem i muzyką eksperymentalną. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w pracowni serigrafii prof. Mirosława Pawłowskiego. Wyróżniony dyplom prezentowany był m.in. na wystawie “Dyplom 2010” w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Studia artystyczne kontynuowała od 2014 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni multimediów prof. Stanisława Wieczorka i dr hab. Jakuba Wróblewskiego. Uczestniczyła w realizacjach z dziedziny teatru, muzyki, filmu i designu. Współpracuje z artystkami i artystami polskimi, przy projektach audio-wizualnych. Ma za sobą kilka konkursów i wystaw zbiorowych w Polsce. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach polskich i zagranicznych.

Cykl "Wulkany i machiny" to dwuczęściowe, akwarelowe, obiekty 2D - wizja prototypu machiny makroskopowej do badania głębi Wulkanu i pocztówka z owej podróży. Fascynacje wgłębianiem i docieraniem pod powierzchnie kolejnych warstw materii jest tu dokumentacją wizji tej podróży i czekających tam odkryć. Dla artystki i jej sennych, wręcz erotycznych marzeń, to spełnienie pragnień wejścia w głąb wulkanu i fantazja o metamorfozie funkcji życiowych do podziemnych, wulkanicznych warunków. To także artystyczny hołd pierwiastkowi węgla i jego feniksowej, organicznej mocy.