Łukasz Patelczyk
Kompozycja abstrakcyjna 57, 2021

Nr katalogowy: 3
olej, płótno, 120 x 100 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: ,Kompozycja abstrakcyjna 57'/2021/Łukasz Patelczyk/PATELCZYK/2021; w czterech narożnikach napis NEL
Cena wywoławcza
16 000 zł
Estymacja
26 000 - 32 000 zł zł
46 000 zł

Łukasz Patelczyk (ur. 1986) – jeden z najbardziej interesujących malarzy młodego pokolenia. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom uzyskał w 2012 roku w pracowni prof. Teresy Miszkin oraz pracowni prof. Witosława Czerwonki. W swoim malarstwie łączy ze sobą dwa porządki: klasyczny pejzaż i geometryczną abstrakcję. Obecnie rozwija cykl „Glass”, w którym na tradycyjnie malowany krajobraz nakłada laserunkowe „szkła” zmieniające jego barwę. Polscy i zagraniczni kolekcjonerzy i krytycy sztuki doceniają jego wyobraźnię, konsekwencję i wysokiej klasy warsztat. Jest zdobywcą pierwszego miejsca w Kompasie Młodej Sztuki 2020 ex aequo z Agatą Kus, jest laureatem Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015 – nagroda prasowa redakcji Notes Na 6 Tygodni oraz konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2011 – nagroda specjalna – stypendium w Walencji. Mieszka i pracuje w Warszawie i Bydgoszczy.

Najważniejsze wystawy solowe:

2021 - "Coexistance" - Slag Gallery w Nowym Jorku, USA
2019 - "Liminescencje" - Galeria Miejska w Łodzi, Polska

2019 - "Miraż" - Galeria im. Jana Tarasina w Kaliszu, Polska
2018 - "Signs in the Sky" - Platán Galéria, Polski Instytut w Budapeszcie - Budapeszt, Węgry
2018 - "Migotanie" - Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu - Toruń, Polska

2017 - "Constellations"  Galerie Sandhofer - Salzburg, Austria

Najważniejsze wystawy zbiorowe:

2021 – Pod płaszczykiem emocji, Galeria Szara w Krakowie, Polska
2020 - Targi Sztuki Volta Show 2020 w Nowym Jorku, USA
2019 - "Galeria Polskiej Sztuki Współczesnej, Nowe spojrzenie" (ekspozycja stała) - Muzeum Narodowe w Gdańsku, Polska
2018 - "Nietota" - Muzeum Współczesne we Wrocławiu, Polska
2017 - "To jest, czego nie ma"- Galeria Miejska BWA w Bydgoszczy, Polska