Kamil Kukla
20SEG, 2020

Nr katalogowy: 11
olej, płótno, 150 x 130 cm
sygnowany i opisany na odwrociu: Kamil/Kukla/20SEG
Cena wywoławcza
16 000 zł
Estymacja
18 000 - 25 000 zł ●
16 000 zł

Kamil Kukla (ur. 1989, Tarnów) W latach 2008-2013 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom otrzymał w 2013 roku na Wydziale Grafiki w pracowni prof. Hernyka Ożóga.

Twórczość Kukli wpisywana jest najczęściej w obszar malarstwa wyrastającego z korzenia surrealizmu. Jako najbliższych artystycznych patronów Kukli historycy i krytycy sztuki wskazują Ernę Rosenstein, Jerzego Kujawskiego czy Alfreda Lenice.

Obrazy Kamila Kukli balansują pomiędzy przedstawieniem i abstrakcją. Bujne, rozbudowane kompozycje artysty składają się z fantazyjnych organicznych form. Kolorystyka obrazów Kukli to stonowana lecz bogata paleta, w której najczęściej odnajdujemy róże, zielenie i błękity.

Prace artysty znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz licznych kolekcjach prywatnych.

Wybrane wystawy indywidualne:

2018 – „What’s Love Got to Do With It” (z Baptiste Charneux), Galeria Szara Kamienica, Kraków

  • 2018 - What;s Love Got to Do With It” (z Baptiste Charneux), Galeria Szara Kamienica, Kraków
  • 2018 – ŁEB, Galeria m², Warszawa
  • 2017 – U+1F351 PEACH, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa
  • 2016 – Decay Ratio, Knoll Galeria, Budapeszt
  • 2016 – Bunt na Bounty, BWA Sokół, Nowy Sącz
  • 2016 – Mass Extinction, Knoll Galerie, Wiedeń
  • 2014 – Martwa natura, Galeria AS, Kraków
  • 2014 – Curriculum vitae, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
  • 2008 – Malarstwo, BWA Galeria Miejska w Tarnowie

Wybrane wystawy zbiorowe:

  • 2017 – 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017, Galeria Bielska BWA Bielsko-Biała
  • 2017 – Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 9, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku
  • 2016 – KA-MU-FLAŻ, Szara Kamienica w Krakowie
  • 2015 – Artyści z Krakowa. Generacja 1980–1990, MOCAK, Kraków
  • 2015 – Porządek z chaosu, Galeria Le Guern, Warszawa
  • 2013 – Second International Mezzotint Festival, Jekaterynburg, Rosja
  • 2013 – Variografia, Pałac Sztuki, Kraków