Jan Lebenstein
Bez tytułu, 1966

Nr katalogowy: 9
pióro, tusz, gwasz, papier, 64 x 47,5 cm
sygnowany i datowany p.dp.: Lebenstein 66 na odwrociu inskrypcja autorska ołówkiem: Lebenstein 66 / Ralph.
pochodzenie: Kolekcja Ralpha Bernsteina, Nowy Jork; Kolekcja prywatna, Warszawa
wystawiany: Wejman Gallery, Warszawa, 2019, Jan Lebenstein. Capriccia
reprodukowany: Jan Lebenstein. Capriccia, kat. wystawy Wejman Gallery, Warszawa, 2019, s. 44-45
Cena wywoławcza
30 000 zł
Estymacja
50 000 - 70 000 zł ●
44 000 zł

Jan Lebenstein (1930, Brześć Litewski - 1999, Kraków) Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych w 1954 roku pod kierunkiem Artura Nachta-Samborskiego. Rok później zadebiutował w warszawskim Arsenale na wystawie „Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi”. W 1959 roku otrzymał Grand Prix na I Biennale Młodych w Paryżu, gdzie zachwycił publiczność swoimi kompozycjami Figur osiowych, które stanowiły artystyczną odpowiedź Lebensteina na kondycję społeczeństwa zdegradowanego przez wojnę. Po cyklu Figur osiowych, na płótnach malarza zaczęły pojawiać się fantastyczne bestie, będące często dziwnymi hybrydami zwierząt i ludzi. Prace artysty znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu oraz w Museum of Modern Art w Nowym Jorku i Nationale d’Art Moderne w Paryżu.