Czternasty - Teresa Pągowska - 1967

Teresa Pągowska
Czternasty, 1967

Nr katalogowy: 27
olej na płótnie 130 x 145 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: TERESA PĄGOWSKA 1967 / CZTERNASTY 67 / 130 X 145
Nalepka a z Ogólnopolskiej wystawy malarstwa „Jesienne konfrontacje” Dom Sztuki w Rzeszowie
Estymacja
150.000 - 200.000 PLN
130 000 PLN

Studiowała w poznańskiej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, ucząc się u Wacława Tarancze­wskiego i Eustachego Wasilkowskiego. Dyplom uzyskała w 1951 roku. W 1963 została członkiem międzynarodowej grupy Realiteé Nouvelle. Była profesorem w warszawskiej ASP. W roku 2001 otrzymała Nagrodę im. Jana Cybisa. W latach 60-tych zwróciła się w kierunku nowej figuracji, wypracowując swój indywidualny styl, odznaczający się stonowaną, wręcz wyrafinowaną kolorystyką.

„Kobieta jako motyw malarski istnieje od tysięcy lat. Interesuje mnie człowiek, dążę do przełożenia po-staci ludzkiej na rodzaj znaku. Znaku zmiennego, bo wywodzącego się z żywego organizmu”. Teresa Pągowska.