Marzena Wodziak
Halka, 2020

Nr katalogowy: 23
akryl, płótno, 100 x 240 cm
sygn. i dat. l.d. każdego panelu: Marzena/Wodziak '20; na odwrociu: Marzena Wodziak 2020/“I skądże Ty tak wodziś śmiesz…” (p. lewy); Marzena Wodziak 2020/ “Dziwna jakaś dziewka” (p. centralny); Marzena Wodziak 2020/ „A widzisz Jontku, na co Ci było…"
Cena wywoławcza
1 800 zł
Estymacja
2 500 - 4 000 zł
3 400 zł

Marzena Wodziak (1991, Zakopane) Zajmuje się malarstwem, rzeźbą i scenografią. Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Scenografii. W latach 2011-2012 studiowała rzeźbę na Akademi Sztuk Pięknych w Gdańsku. Absolwentka zakopiańskiej szkoły Kenara (dyplom 2011). Swoje prace prezentowała na wystawie zbiorowej w Monat Gallery w Madrycie, na targach sztuki w Paryżu i w Wenecji ( 2021).

Prace malarskie powstały w roku dotkniętym pandemią. Powrót do miejsca urodzenia w sposób organiczny uruchomił potrzebę tworzenia i sięgnięcia do lokalnej tematyki związanej z kulturą Podhala. Potrzeba zgłębienia historii rodzinnych, znalezienia łącznika międzypokoleniowych tradycji silnie zakorzenionych na Podhalu stanowi obecnie główne inspiracje. Pejzaże górskie oraz obrazy figuratywne poddaje syntezie, starając się wyłonić esencję wybranego motywu. Nawiązując przy tym do tradycji malarstwa młodopolskiego, Zofii Stryjeńskiej i Władysława Strzemińskiego.

Tryptyk Halka powstawał w nawiązaniu do opery Stanisława Moniuszki. Jest też częścią większej serii portretów o tytule Wszystkie Dusze. Pozostałe obrazy z tego cyklu odnoszą się do fikcyjnych postaci zaczerpniętych z podhalańskich pieśni folkowych, dramatów teatralnych i członków jej rodziny.