Aukcja Dzieł Sztuki ONLINE

Kapliczka domowa - Władysław Hasior - 1989

Władysław Hasior
Kapliczka domowa, 1989

Nr katalogowy: 14
technika własna, asamblaż, 42 x 30 x 11 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: Kapliczka / Domowa / 1989 / HasiorW.
pochodzenie: kolekcja prywatna, Zakopane; kolekcja prywatna, Warszawa

wystawiany: Hasior: Magiczny Świat, 25.04 - 30.05.2013, Galeria Miejskiego Domu Kultury, Mińsk Mazowiecki; Władysław Hasior „Strażnik snów”, 9.11.2012 - 27.01.2013, Piwnica pod Baranami, Kraków; Hasior 30 lat galerii BWA Gorzów Wielkopolski, 2015

reprodukowany: Hasior: Magiczny Świat, Galeria Miejska Dom Kultury, Mińsk Mazowiecki, 2013; Hasior 30 lat galerii, Miejski Ośrodek Sztuki, Gorzów Wielkopolski, 2015, s. 46
Cena wywoławcza
8 000 zł
Estymacja
15 000 - 20 000 zł
10 500 zł

Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1959 otrzymał stypendium francuskiego Ministra Kultury, dzięki czemu podjął naukę w pracowni rzeźbiarza Ossipa Zadkine’a w Paryżu. Brał udział w Biennale w São Paulo (1965) i w Wenecji (1970) oraz wielu innych prestiżowych wystawach międzynarodowych m. in. w: Paryżu, Rzymie, Sztokholmie, Oslo, Montevideo, São Paulo, Helsinkach, Wiedniu, Wenecji, Kopenhadze, Brukseli, Moskwie. Największe kolekcje jego prac znajdują się w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem oraz w Gorzowie Wielkopolskim.

„Używam materiałów, które coś znaczą. Każdy przedmiot ma swój sens, a złożone dają aforyzm. Aforyzm jest bardzo podobny do prawdy. Ale nie jest samą prawdą. Działalność artystyczną uważam za prowokację: intelektualną, twórczą”. „Używanie gotowych przedmiotów jest praktykowane przez ludzi uprawiających sztuki plastyczne od początku świata. Mój warsztat i moje myślenie są niezwykle tradycyjne”. Władysław Hasior