Kompozycja - Jan Tarasin - 2003

Jan Tarasin
Kompozycja, 2003

Nr katalogowy: 4
akwarela, papier, 44,5 x 53 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: Jan Tarasin 2003
Estymacja
10.000 - 15.000 zł
9 000 zł

Jan Tarasin (1926 Kalisz - 2009, Warszawa) Grafik, malarz, rysownik, eseista i pedagog. Studiował na ASP w Krakowie (1946-1951) w pracowniach malarstwa prof. Zygmunta Rudnickiego, Zbigniewa Pronaszki i Wacława Taranczewskiego oraz w pracowniach grafiki prof. Andrzeja Jurkiewicza i Konrada Srzednickiego. Przez lata był zaliczany do tzw. „Grupy Krakowskiej”. Wizytówką Artysty jest seria płócien, na których prezentował przedmioty jako znaki i symbole ponadmaterialnych znaczeń. Otrzymał liczne nagrody, w tym m.in. za cykl litografii „Dom” na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki w Arsenale (Warszawa, 1955), I nagrodę na I Biennale Grafiki (Kraków, 1960), nagrodę gazety „Yomiuri” na Międzynarodowej Wystawie Młodych Plastyków (Tokio, 1964), Nagrodę Krytyki im. Cypriana Kamila Norwida za najlepszą wystawę indywidualną w Warszawie (1976) i Nagrodę im. Jana Cybisa za 1984 (Warszawa, 1985). Jego prace zasilają zbiory największych muzeów na całym świecie.

Moje obrazy to są w końcu pejzaże panoramiczne, wnętrza, martwe natury. Chcę, by przedmioty, elementy moich obrazów były materialne i by różniły się między sobą, jak różnią się drzewo i woda. Jak w obrazach Vermeera. Staram się odkryć i zachować hierarchię, jaka istnieje w naturze - Jan Tarasin.