Macierzyństwo - tęsknota - Stanisław Fijałkowski - 1956

Macierzyństwo - tęsknota, 1956

Nr katalogowy: 7
olej, płyta, 60 x 50 cm
sygnowany l.d.: S. Fijałkowski 56, na odwrociu nalepka z Centralnego Biura Wystaw Artystycznych w Łodzi
pochodzenie: zakup bezpośrednio od artysty; kolekcja prywatna, Warszawa

wystawiany: wystawy indywidualne: Centralne Biuro Wystaw Artystycznych w Łodzi, 1957; Muzeum Narodowe w Poznaniu, 2003; Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, 2003
Estymacja
50 000 - 60 000 zł
65 000 zł

Stanisław Fijałkowski (4 listopada 1922, Zdołbunów - 4 listopada 2020, Łódź)
Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w pracowniach Władysława Strzemińskiego i Stefana Wegnera w latach 1946-1951. Od 1947 roku był wykładowcą, a następnie profesorem na macierzystej uczelni. Należał do warszawskiego Klubu Młodych Plastyków i Naukowców. Reprezentował Polskę na Biennale w São Paulo w 1969 roku i w Wenecji w 1972 roku. Z biegiem czasu artysta ograniczał środki wyrazu zbliżając się do minimalistycznych, subtelnych abstrakcji. Fijałkowski od początku swojej twórczości kładzie nacisk na filozoficzny i duchowy aspekt malarstwa. Jego dzieła nasycone są symboliką i traktują o sprawach dla człowieka najważniejszych. Prace Stanisława Fijałkowskiego prezentowano na ponad 500 wystawach krajowych i zagranicznych. Znajdują się w licznych zbiorach prywatnych i publicznych w Polsce i zagranicą, m.in. w: Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Albertinie w Wiedniu, Galerii Trietiakowskiej w Moskwie, w Muzeum imienia Puszkina w Moskwie, w McGrew-Hill Collection w Nowym Jorku, Tate Gallery w Londynie czy Kunstmuseum w Bochum.