Nie bój się magicznych słów - Stanisław Fijałkowski - 1966

Nie bój się magicznych słów, 1966

Nr katalogowy: 1
ołówek na papierze, 73x 48 cm
sygnowany, datowany i opisany u dołu: Nie bój się magicznych słów S. Fijałkowski 66, 13B/66
Wystawiany: Triennale rysunku we Wrocławiu 1968, nagroda I stopnia
Estymacja
8.000 - 12.000 zł
8 000 zł

Stanisław Fijałkowski (4 listopada 1922, Zdołbunów - 4 listopada 2020, Łódź)
Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w pracowniach Władysława Strzemińskiego i Stefana Wegnera w latach 1946-1951. Od 1947 roku był wykładowcą, a następnie profesorem na macierzystej uczelni. Należał do warszawskiego Klubu Młodych Plastyków i Naukowców. Reprezentował Polskę na Biennale w São Paulo w 1969 roku i w Wenecji w 1972 roku. Z biegiem czasu artysta ograniczał środki wyrazu zbliżając się do minimalistycznych, subtelnych abstrakcji. Fijałkowski od początku swojej twórczości kładzie nacisk na filozoficzny i duchowy aspekt malarstwa. Jego dzieła nasycone są symboliką i traktują o sprawach dla człowieka najważniejszych. Prace Stanisława Fijałkowskiego prezentowano na ponad 500 wystawach krajowych i zagranicznych. Znajdują się w licznych zbiorach prywatnych i publicznych w Polsce i zagranicą, m.in. w: Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Albertinie w Wiedniu, Galerii Trietiakowskiej w Moskwie, w Muzeum imienia Puszkina w Moskwie, w McGrew-Hill Collection w Nowym Jorku, Tate Gallery w Londynie czy Kunstmuseum w Bochum.