Jana Shostak
Podstawy Empatii I, 2021

Nr katalogowy: 9
akryl, farba tablicowa, płótno, 70 x 200 cm
sygnowany i datowany na odwrociu każdego z paneli: ЯНА/ШОС/ТАК/2021
Cena wywoławcza
8 000 zł
Estymacja
12 000 - 15 000 zł
9 000 zł

Jana Shostak (ur. 1993) – polsko-białoruska artystka intermedialna i aktywistka, doktorantka na UA w Poznaniu, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki, 2017) W maju 2021 zainicjowała protest w formie minuty krzyku dla Białorusi, który codziennie odbywał się pod przedstawicielstwem Unii Europejskiej w Warszawie. Symboliczny krzyk był apelem o zdecydowane działania wobec reżimu Łukaszenki. W swojej praktyce artystycznej skupia się na działaniach aktywizujących społeczność wewnątrz poza artystycznego systemu. Wierzy w skuteczność sztuki.

Kurator MSN Sebastian Cichocki podsumowuje jej twórczość: „Jana Shostak która używa sztuki jako wytrychu, włamując się do innych pozaartystycznych systemów takich jak język polski, religijna pielgrzymka czy konkurs piękności”.

Laureatka Nagrody Krytyków (Najlepsze Dyplomy ASP), Honor Mention (Start Point Prize), Grand Prix (Młode Wilki ’16), 1. miejsca (Festival In Out), Nagrody ZAiKS (Coming out ‘17), Nagrody Roberta Biedronia (Biennale Sztuki Rybie Oko) . Brała udział w wystawach w Polsce i za granicą, m.in. Her Own Way (TOP Museum Tokyo), Art of Being Good (Tallinn Art Hall), Manifesta 11 (Zurich) oraz Biennale WRO Draft Systems(Wrocław), Start Point Prize (Arti et Amicitiae, Amsterdam), Opór formy. Nie-wystawa (Teatr Powszechny, Warszawa).Jej prace są w kolekcjach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Galerii Miejskiej Arsenał, Filmoteka MSN.