Grzegorz Worpus-Budziejewski
Sensual landscape 120, 2019

Nr katalogowy: 8
olej, płótno, 120 x 100 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: FRZEGORZ WORPUS BUDZIEJEWSKI G.W Budziejewski 19' "SENSUAL LANDSCAPE 120"
Cena wywoławcza
4 800 zł
Estymacja
7 000 - 9 000 zł
5 500 zł

W roku 2020 w prestiżowym konkursie „Art in Architecture Festiwal”  Pracownia KUOO ARCHITECTS nagrodzona została „Złotym Leonardo” za projekt wnętrza domu w którym znalazły się obrazy artysty, oraz rzeźby m.in. Willy’ego Verginera i Marcina Rząsy.

Źródłem inspiracji do cyklu Sensual Landscape był krajobraz miasteczka Amalfi na południu Włoch, które artysta odwiedził w 2009 roku. Zamazujące się w wyobraźni artysty ulotne wspomnienia wschodów i zachodów słońca zaowocowały lirycznymi pejzażami, które powstają od roku 2015. Do dziś cykl Zmysłowych Krajobrazów ma rzesze wiernych odbiorców. Obrazy Grzegorza Worpusa znajdują się w niezliczonych kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą.

Zmysłowe krajobrazy czy też Krajobrazy Duszy autorstwa Grzegorza Worpusa Budziejewskiego to wizje, które wybijają się w świeżej pamięci, tej która nie wyryła jeszcze na zawsze obrazów miast i odległych miejsc. Czas nie mieści się tutaj w schematach kolorystycznych.

(…)krajobrazy Worpusa stanowią akty nieukrywanego obrazowego liryzmu. Czas i miejsce są nie powiązane ze sobą: pozostaje zabieg, który uwypukla obrazy fantastycznych odcieni morza (być może Mórz Południowej Europy?) bądź niebieskich barw wysokiego nieba, może nawet takiego samego jak „Polono cielo”, które Maria Leszczyńska nosiła w duszy.

Prof. Teobaldo Fortunato, Łódź 2015