Tendresse - Jan Lebenstein - 1964

Jan Lebenstein
Tendresse, 1964

Nr katalogowy: 22
olej, płótno, 116 x 73 cm
sygnowany i datowany p.d.: Lebenstein 64, sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: Lebenstein / 26. Janvier 1964 / Lebenstein / 1964 / Tendresse, na blejtramie nalepka Międzynarodowego Transportu Dzieł Sztuki, nadawca: Lebenstein. Paris, miejsce wysyłki
Estymacja
60 000 - 80 000 zł
60 000 zł

Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych w 1954 roku pod kierunkiem Artura Nachta-Samborskiego. Rok później zadebiutował w warszawskim Arsenale na wystawie „Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi”. W 1959 roku otrzymał Grand Prix na I Biennale Młodych w Paryżu, gdzie zachwycił publiczność swoimi kompozycjami Figur osiowych, które stanowiły artystyczną odpowiedź Lebensteina na kondycję społeczeństwa zdegradowanego przez wojnę. Po cyklu Figur osiowych, na płótnach malarza zaczęły pojawiać się fantastyczne bestie, będące często dziwnymi hybrydami zwierząt i ludzi. Prace artysty znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu oraz w Museum of Modern Art w Nowym Jorku i Nationale d’Art Moderne w Paryżu.