Jakub Słomkowski
Cień, 2019

Nr katalogowy: 3
olej, płótno, 100 x 120 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: "BLACK BLOOD"/JSłomkowski 2019/Cień
wystawiany: The growling heads, Dalek Gallery, Antwerpia, marzec 2019
Cena wywoławcza
8 000 zł
Estymacja
12 000 - 15 000 zł
15 000 zł

Jakub Słomkowski (ur. 1982) - malarz, rysownik, muzyk, twórca instalacji. Absolwent Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z malarstwa w 2007 roku). W latach 2004-2005 studiował w departamencie sztuk pięknych na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Jego prace oscylują między abstrakcją a symbolizmem. Słomkowski od czasu ukończenia studiów opracowuje swój indywidualny alfabet znaczeń budowany przy użyciu bardzo charakterystycznych przejść kolorystycznych i jednoczesnej wrażliwości na niuanse barwne. W swoich pracach przygląda się temu jak sfera sacrum i profanum działa na ludzką wyobraźnię, a także poszukuje dróg komunikacji między światem ożywionym a nieożywionym. Przestrzeń, która występuje w wielu równoległych porządkach, nabierająca różnych znaczeń jest motywem przewodnim twórczości Słomkowskiego. Najważniejsze wystawy indywidualne to „Któlowa i jej bracia” w Piękna Gallery, Warszawa, 2021; „Indian slava” w Nanazenit, Warszawa 2021; Destroyers of words w kunsthallekleinbasel, Bazylea, 2019; „Growling heads” w Dalek Art Gallery, Antwerpia, 2019; „Moving sofa” w Ari Kapsus Gallery, Budapeszt, 2018. Twórca uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych m.in..: „W te dni zgiełkliwe, płomienne i oszałamiające, przenoszę się myślą” w Fundacji Stefana Gierowskiego, Warszawa, 2021; Letni Nieletni Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Samsung Art Master - wystawa pokonkursowa CSW Zamek Sztuki Współczesnej w Warszawie, Polish Art Now w Saatchi Gallery w Londynie. Jako muzyk od 2010 roku komponuje muzykę do spektakli Izy Szostak. Jest także twórcą zespołu muzycznego Andy Why.