Zbigniew Makowski
Wszystkie wszystkie krajobrazy, 1966

Nr katalogowy: 10
technika mieszana na papierze, 49 x 60,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: Zbigniew Makowski · X · 1966 · Warszawa ·
Cena wywoławcza
8 000 zł
Estymacja
15 000 - 18 000 zł ●
10 000 zł

Absolwent warszawskiej ASP. Malarz i poeta tworzący w kręgu surrealizmu. W latach 60. komponował swe obrazy ze znaków magicznych, symboli i rekwizytów, także sentencji i dłuższych tekstów. Artysta otrzymał Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida oraz Nagrody im. Jana Cybisa. Jego twórczość łączy symbolikę liczb, znaków, kultur. Nawiązuje również do surrealizmu i języka geometrii.

Artysta jest jak dowódca, komenderujący swoim wojskiem: kreskami i kolorami. Dąży do czego? – do zwycięstwa. A zwycięstwem jest wielkie dzieło sztuki. Każde wielkie dzieło sztuki jest zwycięstwem nad słabościami i wątpliwościami. Jak ktoś nie ma wątpliwości to nie jest artystą, tylko psychopatą. Zbigniew Makowski