Henryk Musiałowicz
Z cyklu Reminiscencje, 1994

Nr katalogowy: 12
olej, płyta, 68,7 x 41,2 cm
sygnowany u dołu: MUSIAŁOWICZ; sygnowany p.g.: MUSIAŁOWICZ; sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: Z CYKLU, REMINISCENCJE/1994/MUSIAŁOWICZ
Cena wywoławcza
6 000 zł
Estymacja
8 000 - 12 000 zł ●
6 000 zł

Henryk Musiałowicz (1914 - 2015) Studiował w poznańskiej Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego, wybierając specjalizację malarstwo dekoracyjne i witraż. Następnie podjął naukę na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie otrzymał dyplom w 1948 roku. Artystę doceniono w kraju i zagranicą. Wystawy indywidualne Musiałowicza odbyły się m.in. w: Museé Rath (Genewa), Galerie Aurora (Genewa), Galerie Lambert (Paryż), Zydler Gallery (Londyn), Art Gallery Museum (Niagara Falls), 1112 Gallery the Society for Arts (Chicago), Steps Gallery (Nowy Jork) w Zachęcie czy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Musiałowicz jest i zawsze był outsiderem. Dlatego nie da się jego twórczości zakwalifikować do żadnego z nurtów czy tendencji w sztuce, które mają swoje nazwy. Artysta zawsze był przeświadczony o tym, że celem tworzenia sztuki jest zawarte w niej przesłanie, że jej zadaniem jest skłanianie widza do kontemplacji, zadumy, rozważań - Bożena Kowalska.