Stefan Gierowski (1925, Częstochowa - 2022, Warszawa) Studiował w krakowskiej ASP w pracowniach Zbigniewa Pronaszki i Karola Frycza oraz na Wydziale Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1961 do 1997 był wykładowcą na Wydziale Malarstwa w warszawskiej ASP, od 1986 profesorem w tejże uczelni. Swoje obrazy prezentował na słynnej wystawie w Arsenale w roku 1955. Wraz z Marianem Boguszem prowadził Galerię Krzywe Koło w Warszawie.
Początkowo malował obrazy figuratywne, jednak od mniej więcej 1957 roku wytworzył charakterystyczny dla siebie styl abstrakcyjny, opierający się na poszukiwaniach kolorystycznych. Konsekwentnie badał takie zagadnienia jak światło, iluzja optyczna, działanie zestawień barwnych.
W okresie przełomu lat 50. i 60. Stefan Gierowski wielokrotnie wystawiał swoje prace za granicą – uczestniczył w takich artystycznych wydarzeniach jak I Biennale Młodych w Paryżu (1959), V Międzynarodowe Biennale Sztuki Współczesnej w São Paulo (1959) oraz 15 Polish Painters w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (1961).
Stefan Gierowski wywarł ogromny wpływ na całe pokolenie adeptów warszawskiej ASP. Jego uczniami byli m.in. Jarosław Modzelewski, Marek Sobczyk, Dorota Grynczel czy Ryszard Woźniak
Był laureatem Nagrody im. Jana Cybisa przyznawanej malarzom za całokształt twórczości (1980) oraz Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa (2005). W 1997 został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1997). W 2005 roku został odznaczony przez ministra kultury Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Prace Stefana Gierowskiego znajdują się w kolekcjach instytucjonalnych i prywatnych m.in. w: Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Galeria Arsenał w Białymstoku, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, CSW Zamek Ujazdowski.
W 2017 r. przy ulicy Kredytowej otwarto siedzibę Fundacji Stefana Gierowskiego, która prowadzi działalność badawczą i popularyzatorską organizując wystawy nie tylko swojego założyciela i patrona, ale również innych artystów różnych pokoleń.