Kompozycja 16/94 - Dorota Grynczel - 1994

Dorota Grynczel
Kompozycja 16/94, 1994

Nr katalogowy: 8
akwarela, papier, 46,5 x 31 cm
sygnowany, datowany i opisany u dołu: „Kompozycja 16/94” akwarela Dorota Grynczel
pochodzenie: kolekcja rodzinna
Cena wywoławcza
3 800 zł
Estymacja
5 000 - 8 000 zł

Dorota Grynczel (1950, Jacowlany- 2018, Warszawa) Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 1977 roku w Pracowni prof. Jana Tarasina oraz Pracowni prof. Wojciecha Sadleya. Była profesorem zwyczajnym na Wydziale Malarstwa, od 2012 roku pełniła funkcję Dziekana tego Wydziału. Zajmowała się tkaniną unikatową i malarstwem sztalugowym.

Była stypendystką The Pollock-Krasner Fundation w Nowym Jorku (1992) oraz Fundacji Kultury i Fundacji Batorego w Warszawie (1993). Jest laureatką wielu nagród, m.in. Ministra Kultury i Sztuki (1976); Srebrny Klocek na 7. Międzynarodowym Biennale w Brukseli (1996); Brązowy Medal na 9. Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi (1998); Wyróżnienie (2002) i II Nagroda (2005) na 4. i 5. Triennale Polskiego Rysunku w Lubaczowie; Brązowy Medal na 6. Międzynarodowym Biennale Tkaniny Z Lozanny do Pekinu w Zhenhzhou w Chinach (2010); Wyróżnienie oraz Nagroda ZPAP na 14. Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi (2013).

Jest autorką ponad 20. wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m.in.: 1
981 - Galeria DAP, Warszawa
1986 - Galeria Studio, Warszawa
1987 - Muzeum Sztuki Współczesnej, Chełm
1988, 1989, 1995 - Galeria Rzeźby, Warszawa
1989 - Stadtisches Museum, Bad Oeynhausen, Niemcy; Stadtisches Museum, Herford, Niemcy;
1993 - Muzeum Sztuki Współczesnej, Radom
1996 - Galeria Prezydencka, Warszawa
1999 - ASP Łódź
2000 - Muzeum Sztuki Współczesnej, Łódź
2002 - Galeria Krytyków, Warszawa