Wojciech Pietrasz
Kordian, 2022

Nr katalogowy: 14
akryl, płótno, 60 x 50 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: „KORDIAN”/WPIETRASZ/60 x 50 cm./2022/AKRYL/PŁÓTNO
wystawiany: 46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, listopad 2023 – styczeń 2024; TANCZ!, Galeria Sektor I, Jaworzno, 2024
reprodukowany: 46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023, red. Ada Piekarska, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, 2023 , s. 119.
Cena wywoławcza
6 000 zł
Estymacja
7 000 - 10 000 zł

Wojciech Pietrasz (ur. w 1973 r. w Rzeszowie) jest absolwentem Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1998 r w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i fotografią. Mieszka i pracuje w Krakowie. Jest związany z nieformalnymi grupami malarzy: „Neoromantycy” oraz „Projekt o Nieznanym Tytule”. Pochodzi z Niebylca i ta właśnie nazwa dobrze określa jego twórczość, pełną niedopowiedzeń, zawieszoną w czasie i nieoczywistą.

Wojciech Pietrasz zdaje się pełnić rolę płetwonurka, który z niekrytą przyjemnością schodzi w głębiny polskiej mitologii i po kolei wydobywa z niej postaci o wizerunkach poddanych już częściowemu rozkładowi. Słowacki, Mickiewicz, Norwid w wydaniu Wojciecha Pietrasza rozpływają się widowiskowo zachowując jedynie przenikliwe, ostre spojrzenie. Wieszcz-zombie odarty z patosu, oblepiony groteską, obserwuje.

Wystawy indywidualne:

TAŃCZ! ( Galeria Sektor I, Jaworzno, 2024)

I will live and die. Don't ask me why. (BWA Kosno, 2024)

Wojciech Pietrasz & Jan Matejko. Zombie Figuracje. (Zamek Królewski w Warszawie, 2023

Niebylec (Fundacja 2 wymiary, Pragaleria, Warszawa, 2019)

Niebylec (BWA Sanok, 2019)

Ogień (Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, Kraków 2019)

Cię nad życie (Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, Kraków 2017)

Czasami chciałbym Cię udusić (Galeria Łącznik, Kraków 2012)

Wybrane wystawy zbiorowe:

 Refuges Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców ( MNS Warszawa, 2023)

Im dalej w las. Neoromantycy wobec natury (Fundacja 2 wymiary, BWA Sanok, 2017)

AAF Maastricht (Gallery Second Eye 2014)