Jakub Słomkowski
Laurazja, 2022

Nr katalogowy: 8
olej, popiół, płótno, 130 x 180 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: JSlomkowski 2022/”LAURAZJA”
Cena wywoławcza
16 000 zł
Estymacja
20 000 - 25 000 zł

Jakub Słomkowski (ur. 1982) - malarz, rysownik, muzyk, twórca instalacji. Absolwent Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z malarstwa w 2007 roku). W latach 2004-2005 studiował w departamencie sztuk pięknych na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Jego prace oscylują między abstrakcją a symbolizmem. Słomkowski od czasu ukończenia studiów opracowuje swój indywidualny alfabet znaczeń budowany przy użyciu bardzo charakterystycznych przejść kolorystycznych i jednoczesnej wrażliwości na niuanse barwne. W swoich pracach przygląda się temu jak sfera sacrum i profanum działa na ludzką wyobraźnię, a także poszukuje dróg komunikacji między światem ożywionym a nieożywionym. Przestrzeń, która występuje w wielu równoległych porządkach, nabierająca różnych znaczeń jest motywem przewodnim twórczości Słomkowskiego.

Najważniejsze wystawy indywidualne:
"Olbrzym" w galerii HOS, Warszawa 2022
„Królowa i jej bracia” w Piękna Gallery, Warszawa, 2021
„Indian slava” w Nanazenit, Warszawa 2021
"Destroyers of words" w kunsthallekleinbasel, Bazylea, 2019
„Growling heads” w Dalek Art Gallery, Antwerpia, 2019
„Moving sofa” w Ari Kapsus Gallery, Budapeszt, 2018

Najważniejsze wystawy zbiorowe:
„W te dni zgiełkliwe, płomienne i oszałamiające, przenoszę się myślą” w Fundacji Stefana Gierowskiego, Warszawa, 2021
Letni Nieletni Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Samsung Art Master - wystawa pokonkursowa CSW Zamek Sztuki Współczesnej w Warszawie
Polish Art Now w Saatchi Gallery w Londynie.

Jako muzyk od 2010 roku komponuje muzykę do spektakli Izy Szostak. Jest także twórcą zespołu muzycznego Andy Why.