Kajetan Sosnowski - Obraz szyty - szary z cyklu Interwencje, 1981
Numer katalogowy: 12
płótno lniane, 81 x 65 cm
sygnowany, datowany i opisany na blejtramie: KAJETAN SOSNOWSKI OBRAZ SZARY – 81 X 65 – 1981 – 9/13 sygnatura artysty oraz nieczytelna dedykacja
pochodzenie: kolekcja prywatna, Warszawa reprodukowany: Bożena Kowalska, Kajetan Sosnowski - malarz niewidzialnych światów (katalog wystawy retrospektywnej, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki), Warszawa, 1998, pozycja 46.
Cena wywoławcza
40 000 zł
Estymacja
40 000 - 60 000 zł
Kajetan Sosnowski (1913, Wilno - 1987, Warszawa) Studiował w Warszawskiej ASP pod kierunkiem Tadeusza Pruszkowskiego i Wojciecha Jastrzębowskiego w latach 1934 – 39.
Po wojnie w latach 1947-51 współpracował z tygodnikiem "Kuźnica" - jako projektant szaty graficznej, ilustrator, a także autor tekstów. Tu poznał przyszłych członków Grupy 55 ( Bogusz, Dłubak). Sosnowski jest znany głównie z prac malarskich powstałych podczas działalności Grupy 55. Uprawiał również rysunek i rzeźbę.
W roku 1969 artysta otrzymał Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida.
W roku 1998 w Galerii Sztuki Zachęta odbyła się duża wystawa pośmiertna.